Земля Дніпропетровщини має славну історію, що сягає скіфської доби й раніше. Свідчення цього – наявність історичних знахідок по всій території обласі:
1. КУРГАН “ТОВСТА МОГИЛА” відомий у всьому світі знайденою тут знаменитою золотою скіфською пектораллю — шедевром світової античної культури, древньої майстерності. Поряд з Товстою могилою можна побачити ще декілька курганів, де так само було знайдено чимало цікавих знахідок трипільської культури.
Адреса: м.Покров
Координати: 47° 40′ 46″ N, 34° 8′ 14″ E

2. КУРГАН “ЧОРТОМЛИК” датується IV століттям до нашої ери. Тут було відкрито поховання скіфського царя й цариці, їх рабів, воїнів, коней. Найціннішою знахідкою є срібна ваза-амфора, на фризі якої зображено скіфів, що приборкують диких коней, яка нині зберігається в Ермітажі.
Адреса: Нікопольський район, с.Чкалове
Координати: 47° 43′ 4″ N, 34° 16′ 38″ E


3. МОГИЛА ІВАНА СІРКА – легендарного кошового отамана Запорізької Січі й усього Війська Запорізького. У підніжжя кургану лежить могильний камінь, витесаний козаками, з оригінальним надписом. На цьому місці, за легендами, у 1676 році козаки писали відомий лист султану, який підписав Іван Сірко, що показано на відомій картині Іллі Рєпіна.
Адреса: Нікопольський район, с. Капулівка
Координати:47°34’19.2″N 34°13’16.3″E


4. АПОЛОНІВСЬКИЙ ПАЛЕОВУЛКАН віком близько 3,2 млрд років. Фахівці кажуть, що він старший за Фіолент та Кара-Даг. На його донній частині «поцілунок» двох лавових потоків.
Адреса: Солонянський район, с. Аполонівка
Координати: 48°14’37.0″N 34°47’37.0″E

5. МИКІЛЬСЬКИЙ КРОМЛЕХ – аналог та ровесник британського Стоухенджа, відомий як «Храм семи врат» або «Перунове капище». На каменях збереглися ступні людини, коловрат, інші знаки. Місцеві жителі кажуть, що тих, хто тут побував, очікують разючі позитивні зміни в житті.

Адреса: Солонянський район, с. Микільське-на-Дніпрі
Координати: 48°11’39.4″N 35°10’36.5″E


6. МІСЦЕ ЗАГИБЕЛІ КНЯЗЯ СВЯТОСЛАВА позначене плитою з надписом: «У 972 році у дніпровських порогів пав у нерівній битві з печенігами руський князь Святослав Ігорович», встановленою Дмитром Яворницьким. Під час будівництва ДніпроГЕСу тут були знайдені 5 мечів, датованих Х століттям.
Адреса: Солонянський район, с. Микільське-на-Дніпрі
Координати: 48°11’52.88”N, 35°10’59.51”E


7. МАВРИНСЬКИЙ МАЙДАН – унікальна археологічна земляна споруда. За деякими припущеннями це – прадавній храм-обсерваторія, збудований понад 8 тисяч років тому. Є також версія, що це залишки жертовника або обсерваторії прадавньої Аратти і взагалі найстаріша споруда на Землі, що збереглася. З висоти майдан схожий гігантський загадковий символ, який нагадує краба, павука або черепаху. Щороку прихильники прадавніх традицій святкують тут День Ярила, проводять ведичні фестивалі в українському народному стилі.
Адреса: Павлоградський район, с. Межиріч
Координати: 48°33’34.92″N, 35°48’19.08″E


9. МЕЖИРІЦЬКИЙ МАЙДАН у порівнянні з Мавринським сильно зруйнований. Але контури широкого павука подекуди збереглися і на 3 метри височіють над рівнем землі. Збереглася і одна пару вусів, спрямована на північ. Історики відносять Межиріцький майдан до ІІ тисячоліття до н.е. Сказати точно, яку функцію виконувала ця споруда і чим визначне село Межиріч, що на його території розташований не один майдан, сказати важко. Дехто з археологів вважає, що ці майдани можуть бути частиною ланцюга обсерваторій, що простяглися від Великобританії до Зауралля.
Адреса: Павлоградський район, с. Межиріч
Координати: 48°33’57.73″N, 35°43’31.44″E


10. ГОРА КАЛИТВА – унікальне геологічне утворення заввишки 145 м. Це місце, де двісті тисяч років тому зупинився материковий льодовик, що насувався із Скандинавії та покрив північну частину країни. Увічнена Калитва й у народних казках. У деяких із них говориться про врослий в землю, покритий мохом камінь на краю поля (Половецького), на якому було написано: «Прямо підеш — смерть знайдеш, направо підеш — коня втратиш, наліво підеш — одруженим будеш». Саме тут починається так звана «стежка Трояна»,тобто розходяться в різні боки, а потім сходяться три гілки Великого Шовкового шляху. І приводять вони в «землю Трояню»: Приазов’я, Крим і Північний Кавказ.
Адреса: Царичанський район, с. Китайгород
Координати: 48°55’13.9″N 34°27’27.0″E


11. ТОКІВСЬКИЙ ВОДОСПАД – єдиний в Європі степовий каньйон та водоспад. Береги каньйону місцями сягають 30 метрів і складаються з рожевого, червоного та сірого граніту, вік якого 2,6-2,7 мільйонів років. За однією з версій, ці берега утворилися в результаті розлому тектонічних порід. За іншою легендою ці камені утворилися з намиста кіммерійської принцеси Тамирис, яка кинула його в річку, тікаючи від скіфів. Бусини перетворилися на каміння й зупинили переслідувачів. А ще є легенда, що отаман Петро Калнишевський заховав тут 150 тисяч сріблом. Тому інколи ці водоспади називають не тільки Токівським, а ще й Калнишевськими. Тридцять метрів річка тече кам’яними порогами, утворюючи вісім міні-водоспадів, створюючи картину первісної природи часів мезозойської ери.
Адреса: Нікопольський район, с. Шолохове
Координати: 47°41’06.0″N 33°56’30.0″E

12. ТОМАКІВСЬКА СІЧ – острів поміж річкою Томаківка та Каховським водосховищем, на якому з 1563 року по 1593 рік, на думку деяких істориків, розташовувалася перша з Запорозьких Січей, під назвою Томаківська або Буцко-Томаківська Січ. На території острова сучасники віднайшли джерело з цілющою водою, яка допомагає при різноманітних захворюваннях. Саме ця вода надавала сил та натхнення запорозьким козакам. Тепер спробувати цю цілющу воду й переконатися в її цілющих властивостях може кожен.
Адреса: Томаківський район, сел. Червоногригорівка
Координати: 47°36’31.0″N 34°28’52.2″E


13. ВЕЛИКИЙ ЛУГ – історична назва місцевості, величезних річкових плавнів, які розміщувалися в XVI столітті – XVIII столітті нижче порогів на лівому березі річки Дніпра між Дніпром і його лівою притокою Конкою, по якій в XVIII столітті проходив кордон з Кримським ханством. Вся ця місцевість належала Запорізькій Січі. Великий Луг був для козаків символом безпеки і волі. У піснях його називали «Батько»: «Ой Січ – мати, а Великий Луг – батько, що в лузі заробіті, то в Січі пропитих». У 1955-1957 роках Великий Луг був затоплений водами Каховського водосховища за винятком деяких ділянок, які нині надзвичайно цікавлять істориків та поціновувачів козацької доби. Саме тут, на залишках Великого Луга росте стара верба, охват якої складає 5,5 м. Історики вважають, що це дерево могло б пам’ятати козацькі часи.
Адреса: Томаківський район, с. Мар’ївка
Координати: 47°36’30.6″N 34°36’38.4″E