Паломницький туризм є одним із найдавніших у світі. Дніпропетровщина має сакральні християнські святині регіонального значення, відкриті для віруючих з усього світу.

1. Свято-Троїцький собор, збудований запорізькими козаками у 1773 – 1778 роках без єдиного залізного цвяха! Козаки вважали, що не можна вбивати цвяхи у храм Спасителя, розіп’ятого на хресті. Ця церква вважається однією з найцінніших архітектурних перлин України та відома далеко за межами нашої країни. Її називають єдиним дев’ятиглавим хрестово-купольним храмом у світі. Це був останній храм, який звели козаки перед знищенням Запорізької Січі. Саме йому присвятив свій роман «Собор» Олесь Гончар. Заклав храм отаман Антон Головатий, який за 20 років потому заснував Тамань – першу станицю кубанських козаків.
Адреса: м. Новомосковськ, пл. Перемоги,1
Координати: 48° 37′ 40″ N, 35° 15′ 48″ E

2. Святиня запорізьких козаків – Самарський Пустинно-Миколаївський монастир, заснований у 1602 році, мав статус козачої «військової обителі» й надійним форпостом у русько-турецьких війнах. У XVII-XVIII століттях самарська пустинь вважалася головною святинею запоріжців. Тут зберігалися чудотворні козацькі ікони. Часто сюди приходили козаки доживати старість після ратного життя. Нинішній ансамбль монастиря відноситься до 1780 років. В церкві зберігається Самарська Ахтирська ікона Божої матері, яка вважається животворною й цілющою. Монастирський комплекс складається з чотирьох храмів, один з яких – Кирика й Улити – підземний, на глибині 10 м. За давньою легендою, якщо загадати тут бажання, воно обов’язково виповниться.
Адреса: Новомосковський район, с. Орлівщина, вул. Монастирська,1
Координати: 48° 37′ 50.11″ N, 35° 17′ 10″ E

3. Унікальний храмовий комплекс с. Китайгород – найстаріший на Дніпропетровщині. Ансамбль складається з трьох кам’яних барочних церков – Успінської, Варваринської та Миколаївської. Збудовані храми коштом китайгородського козацького сотника павла Семенова та за своїми композиційними рішеннями не мають аналогів в українській архітектурі. У 1754 році зведена центральна – Успенська церква, за два роки – церков-дзвінниця Святої Варвари, а наступного року – Миколаївський храм. За твердженням історичних джерел освячував храми Київський митрополит Арсеній (Могилянський).
Адреса: Царичанський район, с. Китайгород, вул. Музейна
Координати: 48°38′44″N 26°47′51″E

4. Свято-Вознесенський перший храм побудований у 1782 році за ініціативою жителів Луганського пікінерського полку військової слободи Васильківка, що виникла на місці козацького зимівника. Це була дерев’яна холодна однопрестольна церква, яка простояла до 1933 року та не встояла перед атеїзмом. Нині на її місці встановлено пам’ятний хрест у пам’ять про зруйновану церкву та тяжкі роки голодомору й політичних репресій. Новий красень – Свято-Вознесенський храм – піднявся на центральній садибі селища у 2014 році.
Адреса: Васильківський район, смт Васильківка
Координати: N 48° 13.178’E 36° 0.316′

5. Свято-Миколаївський храм – унікальний дерев’яний храм, збудований без єдиного гвіздка став подарунком Васильківській громаді до 300-річчя селища. Свято-Миколаївський храм став справжньою окрасою селища. Збудований храм практично на тому ж місці, де колись стояв дуже красивий кам’яний храм, багатий на вбрання та розписи. Після подій 1917 року у тій будівлі влаштували склад, потім – клуб, а згодом і взагалі зруйнували. Будували новий дерев’яний храм майстри з Волині. Звідти ж привезли і якісну деревину. Висота храму 16,5 м. Розрахований він на 120 прихожан. У новому храмі не просто комфортно і влітку, і взимку. Тут відродилася енергетика храму-попередника. Нині Свято-Миколаївський храм світиться любов’ю й затишком, створюючи надзвичайно душевну атмосферу спокою й миру.
Адреса: Васильківський район, смт Васильківка
Координати: N 48° 11.484’E 36° 1.633′

6. Свято-Покровський храм – історично-культурний заповідник місцевого значення, розташований у с. Рубанівське на березі мальовничого ставка. «Червону церкву», звану так за кольором цегли, з якої вона збудована, звела на своєму подвір’ї наприкінці ХІХ століття вдова надвірного радника Катерина Василенко у пам’ять про сина-декабриста. За радянських часів храм пережив занепад та розруху і лише із набуттям Україною незалежності від знову дивує спокоєм та величчю, радує колокольним дзвоном та надихає енергією. Поблизу храму – поховання священників та засновника храму козака Корнія Рубана.
Адреса: Васильківський район, с. Рубанівське
Координати: 48° 8′ 25″ N, 35° 47′ 50″ E

7. Свято-Знаменський жіночий монастир заснований у с. Вербівському у 1903 році на прохання вдови надвірного радника Катерини Василенко, тої самої, що збудувала в с. Рубанівське Свято-Покровський храм. Для будівництва обителі був побудований цегляний завод, де сестри самі виробляли цеглу. Одразу після відкриття монастиря при ньому було відкрито притулок для дівчаток із бідних сімей та сиріт, школу й майстерні, був свій свічний завод, іконописні майстерні, пекарня і маслоробня. Сестри вирощували цінні сорти пшениці, мали три ставки, в яких розводили рибу. При монастирі був величезний сад з особливими, привезеними з-за кордону, сортами фруктових дерев і квітів. Як згадують старожили, обитель була однією з багатших на півдні України. У 1927 році монастир був закритий і був відбудованим лише за 70 років. Зараз відновлений храм вже не може вміщати всіх прихожан.
Адреса: Васильківський район, с.Вербівське, вул. Медична,7
Координати: 48° 7′ 48″ N, 35° 44′ 41″ E

8. Свято-Троїцький храм в с. Адамівка Криничанського району зведений у 1812 році на честь перемоги руських військ над Наполеоном. Церков будували 22 роки. Освячена вона булла лише у 1834 році. При храмі працювала церковно-приходська школа для жителів навколишніх сіл. Будівля дуже постраждала під час Другої світової війни. Відновлено служіння лише у 1996 році.
Адреса: Криничанський район, с. Адамівка
Координати: N48°19.702’E 34° 12.952′

9. Свято-Михайлівський храм в с. Іллінка Криничанського району, побудований у 1796 році, за своєю архітектурою не має аналогів в Україні. У храмі є чудотворна ікона, знайдена на дзвінниці храму. У роки Другої світової війни на дзвінниці облаштувався снайпер, який стримував звільнення села нашими воїнами. Тому храм і сьогодні зберігає сліди бойових снарядів.
Адреса: Криничанський район, с. Іллінка, вул. Широка,35
Координати: 48° 23′ 51″ N, 34° 26′ 54″ E

10. Свято-Троїцький храм у селі Троїцьке Павлоградського району запорізькі козаки будували з 1777 по 1811 рік. Це  найстаріший храм у Павлоградському районі і один з найстаріших на Дніпропетровщині. Храм побудовано в формі ноєвого ковчега, як символ спасіння, нагадування – застереження всім наступним поколінням. Детальніше про історію пам’ятки архітектури вам розкажуть місцеві екскурсоводи.

Адреса: Павлоградський район, с. Троїцьке, вул. Садова, 9а Координати: N 48° 24.554’E 35° 52.649′