Дніпропетровщина музейна запрошує вас до віртуальних екскурсій музеями нашого краю. Дніпропетровська обласна рада, управління з питань культури та спорту,  громадська організація „Жінки плюс” провели обласний конкурс віртуальних екскурсій „Мандруємо Дніпропетровщиною”  серед музейних закладів області.

До вашої уваги – перші спроби віртуальних екскурсій залами  історико-краєзнавчих музеїв нашої області!

 

  • КЗК „ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ МЕЖІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ”

Розташування: просп. Незалежності, 8, смт Межова, Синельниківський район. Геолокація: 48°15’04.8″N 36°43’44.8″E

Інформація: Заснований  у 1976 році. У фондах музею зберігається понад 2,6 тис. експонатів, що розкривають історію, етнографію та природу краю. Основні напрями діяльності музею: вивчення, збереження та використання пам’яток матеріальної і духовної культури, залучення жителів Межівщини до надбань національних і світових історико-культурних спадщин.

 

  • КЗК “ПЕТРИКІВСЬКИЙ МУЗЕЙ ЕТНОГРАФІЇ, ПОБУТУ ТА НАРОДНО-ПРИКЛАДНОГО МИСТЕЦТВА” ПЕТРИКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

Розташування: вул. Історична, буд. 14 , смт Петриківка, Дніпровський район. Геолокація: 48°42’58.6″N 34°38’29.1″E

Інформація:  Музей відкритий у 2010 році. У фондах закладу зібрано близько 3000 експонатів, які свідчать про історію,  сьогодення Петриківщини та Петриківського розпису. Гості музею мають змогу відвідати чотири зали: Зала „Хата селянина ХІХ-ХХ ст.ˮ, де представлений побут селян Петриківщини, Зала для проведення майстер-класів з різних видів народного мистецтва, де також можна ознайомитися з експонатами постійно діючої виставки „Вишивка давня і сучаснаˮ, Мала виставкова зала „Прикладне мистецтво Петриківщиниˮ, де проводяться змінні та постійно діючі виставки народних майстрів, Велика виставкова зала „Історія, розвиток і сучасність Петриківського розписуˮ, в якій екскурсанти мають змогу взяти участь у театралізації „Сватання і весілля давнього Придніпров´яˮ, перевтілившись в дійових осіб цього дійства.

 

  • КЗ “ТОМАКІВСЬКИЙ НАРОДНИЙ ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ” ТОМАКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

Розташування: 53500, вул. Лесі Українки, буд. 14а, смт Томаківка, Нікопольський район. Геолокація: 47°48’40.2″N 34°44’39.5″E

Інформація:  Томаківський музей засновано у 1967 році. У музейному залі “Природа рідного краю” можна побачити зразки птахів та тварин, які проживають в цій місцевості. Також представлені тематико-експозиційні розділи: «Скіфи на території України», „Первісні людиˮ та „Знаряддя праці XVIII-XX ст.ˮ Експозиція „Козацтво на Томаківщиніˮ  ознайомлює нас з тим, що Томаківка – козацький край. В музеї є наукові статті, публікації, книги, які підтверджують дані факти. Також в музеї є  „Етнокуточокˮ,  „Сьогодення громадиˮ.

 

  • “МУЗЕЙ УКРАЇНСЬКИЙ СТАРОЖИТНОСТЕЙ ПРОСТО НЕБА”, заснований ГО „Марганець туристичнийˮ

Розташування: м. Марганець, район селища Мар’ївка Нікопольського району, Геолокація: 47°36’47.1″N 34°37’10.0″E

Інформація: Музей розташований уздовж траси T0345 на околиці селища за останньою хатою перед плавнями, біля відомої Мар’ївської верби. Чудернацький стовбур цієї верби в обхваті близько шести метрів, скручений по всій довжині, аж до гілля.  Локація налічує шістнадцять гарманів та жорна від старовинного млина. Практично кожному експонату понад ста років. Плетений паркан, що оточує музей, прикрашений старовинними глечиками й казанами. Від житлової забудови старожитності відділяє паркан із панорамним розписом.

 

  • КЗК МУЗЕЙ ІСТОРІЇˮ СОЛОНЯНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

Розташування: вул. Гагаріна, буд. 20, смт Солоне, Дніпровський район.  Геолокація: 48°12’33.7″N 34°52’37.6″E

Інформація:  Комплекс будівель садиби братів Бергманів у селищі міського типу Солоне є рідкісним зразком садиби німців-менонітів, зведеної у другій половині ХІХ століття в стилі еклектики неоготичного напряму. Від південної садиби Германа Бергмана лишилися тільки господарські споруди на вулиці Усенка. Натомість, на території північної садиби молодшого брата Абрама Бергмана зберігся головний одноповерховий цегляний будинок з елементами неоготики в архітектурі. В інтер’єрах будинку частково збереглись елементи первісного декору. Ще одна цікава історична локація селища –  козацький живий музей Микити Коржа , розміщений в садибі козака Пластуна.В музеї не тільки приймають гостей: в ньому живуть господарі, включаючи Олександра Пластуна – нащадка козака-пластуна. Живуть, ведуть господарство, збирають трави, складають пісні, випікають, нарешті, справжні козацькі коржі – за рецептами, до речі, козака Коржа. І розповідають неймовірні історії … про душу українського народу. Часто на садибі проводять народні свята та гуляння.

 

  • КЗ “ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ” ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ”

Розташування: просп. О. Поля, буд. 4, м. Верхньодніпровськ, Кам’янський район, 51600. Геолокація:  48°39’13.8″N 34°20’02.7″E

Інформація: Музей створено у 1963 році. В основу колекції музею покладено зібрання історичних документів, фотоматеріалів, археологічних знахідок , предметів побуту, твори мистецтва, які відображали розвиток краю від часів палеоліту до сьогодення. В музеї працюють експозиції:  зала етнографії, зала історії з найдавніших часів до 1941 року, зала Бойової Слави, зала ХХ століття в речах і предметах побуту, зала АТО та інші. У 2018 році  реалізовано творчий проект „Свої. Сублімація війниˮ,  до якого ввійшли полотна художника Валерія Сосни, створені протягом 2017 – 2018 років та інсталяції Андрія  Біжка з артефактів, зібраних на місцях бойових дій на Сході України.

  • КЗ В’ЯЗІВОЦЬКИЙ НАРОДНИЙ ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ” В’ЯЗІВОЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ

Розташування:   вул. Центральна буд. 67-а,  с. В’язівок, Павлоградський район, 51452 Геолокація: 48°38’16.7″N 35°46’05.6″E

Інформація: Музей  засновано  в 1947 році на громадських засадах. Фонди музею налічують 2,5 тис. експонатів. Щорічно музей відвідують понад 4 тис. осіб.  Проводяться  оглядові та тематичні екскурсії, уроки історії, мужності, народознавства, виховні години, бесіди, вогники, мітинги, виставки, інформаційні експедиції, засідання клубу „Пошукˮ та  „Довіраˮ, туристичні маршрути, майстер класи та інше.

 

  • КЗ ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

Розташування: пров. Парковий, буд.  6, смт Васильківка, Синельниківський район, 52600 Геолокація: 48°12’48.0″N 36°00’28.1″E

Інформація: Заклад заснований в 1973 році. Має 13 120 експонатів основного фонду. Площа музею 130 м2. В музеї постійно працює група учнів-екскурсоводів та майстерня народної творчості, які займаються відродженням традицій та звичаїв рідного краю. Ведеться науково-просвітницька робота та видавнича діяльність. Відзначаються історичні та пам’ятні дати, які стосуються громади та держави з залученням учнів та громадськості селища.

 

  •  КЗК “ПЕТРОПАВЛІВСЬКИЙ ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ” ПЕТРОПАВЛІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ 

Розташування: вул. Героїв України, буд. 70,  смт Петропавлівка, Синельниківський район Геолокація: 48°27’45.8″N 36°25’43.6″E

Інформація: Заклад відкрито 25 жовтня 1967 року. Експозиція музею висвітлює історію Петропавлівщини з найдавніших часів по наші дні і демонструє експонати, які є пам’ятками її історії та матеріально-духовної культури  народних майстрів. Музей розповідає про життя в нашому краї з моменту залюднення ще у козацькі часи та з початку заснування Петропавлівки у 1775 – 1776 роках. Він демонструє й життя Петропавлівщини у період революційних  потрясінь, показуючи здобутки і втрати 1917-1939 рр. Цікавою є експозиція про Голодомор 1932-1933 рр. Також діє Кімната Слави воїнів АТО та волонтерів, де відбуваються зустрічі, проводяться змістовні екскурсії та уроки мужності з метою патріотичного виховання підростаючого покоління. Тут зібрані численні спогади учасників боротьби з ворогом у краї та на фронтах боротьби України проти агресії рф. Окрасою музею є „Українська світлицяˮ, яка розповідає про хатній побут мешканців Петропавлівщини в ХVІІІ-Х1Х століттях. У музеї можна познайомитися зі зразками прикладного мистецтва наших земляків. Під стінами музею розміщено найвагоміших свідків сивої давнини: кам’яних „бабівˮ – ідолів  Х-ХІІІ століть скіфо-сарматської доби.

 

  • КЗК “ЦЕНТРАЛЬНА ПУБЛІЧНА БІБЛІОТЕКА” ПЕРЕЩЕПИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ ОТГ

Розташування: вул. Шевченка, буд. 48, м. Перещепине, Новомосковський район Геолокація: 49°01’23.5″N 35°21’50.7″E

Інформація:  КЗК „Центральна публічна бібліотека” є інформаційно-просвітницьким центром громади. З 2007 року співробітники бібліотеки займаються дослідженням історії Приорілля і Присамар’я, результатом якої стало  популяризація цих надважливих знань серед населення і створення територіальних історико-краєзнавчих туристичних маршрутів „Сріблясте Приорілля” та „Стежками історії рідного краю”.

 

  • МУЗЕЙ ГОЛУБІВСЬКОГО ЛІЦЕЮ ПЕРЕЩЕПИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ НОВОМОСКОВСЬКОГО РАЙОНУ

Розташування: вул. Лесі Українки, буд. 17, с. Голубівка, Новомосковський район, 51230 Геолокація: 48°52’53.7″N 35°19’24.2″E

Інформація: Заклад освіти увібрав у себе історію нашого краю. У закладі освіти працює музей „Бойової та Трудової слави села Голубівки”. Педагогічний колектив плекає історію села, збирає по зернині історичні джерела.