АПОСТОЛІВЩИНА: ПОДОРОЖ У ПРОСТОРІ ТА ЧАСІ
Апостолівський район приваблює туристів колосальною кількістю пам’яток археології й архітектури, безкраїми степами великою кількістюь курганів, історичних об’єктів різної доби.
1. Церква Різдва Святої Богородиці, збудована у 1908 році, виконана у стилі козацьке бароко. Зараз первісний вигляд церкви відновлюють силами православної громади.
2. Товста могила, або курган, ще знаний як Драна Кохта, датується 30-ми роками IV століття до н.е. та вважається могилою родича скіфського царя. Тут знайдено прикраси, велику кількість уламків амфор та іншого посуду, зброя та посуд.
3. Підвісний міст – залишок козацької архітектури, який до цього часу є діючим. Вважається, що перший такий місток над Кам’янкою виник ще за козацької доби.
4. Токівський водоспад – єдиний в Європі степовий каньйон та водоспад. Береги каньйону місцями сягають 30 метрів і складаються з рожевого, червоного та сірого граніту, вік якого 2,6-2,7 мільйонів років. За однією з легенд ці камені утворилися з намиста кіммерійської принцеси Тамирис, яка кинула його в річку, тікаючи від скіфів. А ще є легенда, що отаман Петро Калнишевський заховав тут 150 тисяч сріблом.
5. Чорне озеро утворилося за кількадесят метрів від водоспаду на місці відпрацьованого Токівського гранітного кар’єру. Глибина водойми – до 15 метрів. Із-за наявності у воді значної кількості радону місцеві жителі вважають її цілющою.
6. Культова долина – рівнина на березі Кам’янки, де свідченням історичних пам’яток здійснювались обряди та ритуали, приносились жертви, щоб стрімка вода не завдавала людям лиха. Нині про це нагадують пам’ятні камені.
7. Будинок кульури, кін.ХІХ ст. – поч. ХХ ст. а зонішнім виглядом цеглного мурування заднього фасаду а кому вісу штукауне озоблення буинок зведений до 1917 р. Головним акцентом будинку є масивний чотириколонний портик із високими круглими в перерізі колонами, зі стилізованими капітелями, на які спирається широкий антаблемент. На головному фасаді будівлі в 2010 році встановлено пам’ятну дошку з написом:” У селах Грушівка і Кут у 1952 – 1956 рр. всесвіньо відомий український кінорежисер Олександр Петрович Довженко творив свій фільм – заповіт “Поема про море””
8. Двоповерховий млин, зведений наприкінці ХІХ ст. з місцевого бутового каміння, виходи якого видно по берегах р. Кам’янка, з використанням червоної (опаленої) цегли. В плані має Т-подібну форму, з невеликими прибудовами до заднього фасаду. Первісно було зведено головний прямокутний об’єм, що розташовується паралельно до вул. Горького, потім (до 1917 р.) до заднього фасаду прибудували ще один великогабаритний об’єм та господарські прибудови, з аналогічного будівельного матеріалу. В інтер’єрах збереглися фрагменти первісних виробничих приладів млина, що можуть бути збені при подальшій експлуатації млина.
9. Земська будівля, зведена у другій половині ХІЇ ст., у с. Мар’янське із щільно підігнанних блоків місцевого піщаника. Первісні елементи декорування, а саме оздоблення віконних прорізів, виконані з цегли.Наразі будівля використовується як культова споруда – православна церква.
10. Земська школа, поч. ХХ ст. Зведена з різномірних блоків місцевого піщанника, з грубою обробкою на поверхні. Земська школа довгий час використовувалась за своєю первинною функцією, і лише наприкінці 1990-х – на поч. 2000-х рр., була закрита через аварійний стан. Наразі від неї залишилась лише західна частина, проте незважаючи на свій напівзруйнований стан є гарним прикладом земськеих навчальних закладів, що були зведені з місцевих будівельних матеріалів у своєрідній манері, характерній для архітектури півдня.
11. Компелекс будівель залізничної станції Підстепне, 1904 р. До складу пам’ятки входять : будівля вокзалу та житловий будинок залізничників. Комплекс цієї станції, що фунуціонувала довгий час, як роз’їзд Грушівка, відзначається невеликими розмірами пристанційних споруд, зведених в еклектиці з використанням неоготичних мотивів у декоруванні споруди вокзалу.